Czym jest wyszukiwarka internetowa?

By zostać dobrym pozycjonerem konieczne jest pojęcie czym tak naprawdę jest wyszukiwarka internetowa oraz na jakich zasadach ona funkcjonuje. Jeżeli uda nam się zrozumieć wszystkie zależności jakie w nich zachodzą będziemy wiedzieli jak swobodnie poruszać się pomiędzy poszczególnymi zależnościami. To spowoduje, że skuteczniej będziemy mogli wpływać na pozycje naszej witryny w wyszukiwaniu organicznym. Wyszukiwarka internetowa jest to ogromna baza, w której składowane są wszelkiego rodzaju informacje. Jest to baza, która jest dostępna dwadzieścia cztery godziny na dobę. Skorzystać z niej może dosłownie każdy internauta. Wyszukiwarki działają na bardzo prostych zasadach, które są zrozumiałe dla każdego. Uruchomienie ich ma miejsce po wpisaniu w nie danej frazy lub słowa. Wtedy uruchomiane są algorytmy, które doprowadzają do wyświetlenia wyniku. Wyszukiwarki są ogromne, ale wbrew pozorom nie są przesadnie rozbudowane. W ich skład wchodzi niewiele części. Jedną z nich są roboty. Występują pod różnymi nazwami.

Jedni nazywają je spiderami, inni zaś crawlerami. Ich zadaniem jest przemieszczenie się po sieci. W tym czasie zajmują się zbieraniem informacji ze wszystkich zindeksowanych stron www. Roboty działają podobnie jak przeglądarki stron. One jednak działają w trybie tekstowym. Roboty te ogrywają istotną rolę w procesie indeksowania stron internetowych. Do ich kompetencji należy zbieranie informacji na temat budowy i zawartości strony. Informacje te przekazywane są potem indekserom. Indeks jest to specjalna baza danych, która jest odpowiednio podzielona. W Polsce dominującą pozycję ma wyszukiwarka Google, która jest praktycznie monopolistą. Posiada ona dziewięćdziesiąt osiem procent udziału w rynku. Pod nią jedynie opłaca się pozycjonować swoje strony internetowe. Na Google nastawione są także wszystkie firmy działające w branży SEO. Działalność w obrębie innej wyszukiwarki należy w branży do rzadkości, choć takie przypadki również są spotykane.

 

Dodaj komentarzSzukaj

Najnowsze komentarze

Chmura tagów

Indeksowanie witryn.

    Indeksowanie stron internetowych jest zadaniem, które wykonywane jest przez roboty wyszukiwarek, które co jakiś czas pojawiają się na każdej stronie. Roboty indeksujące w momencie pojawienia się na witrynie natychmiastowo przystępują do analizowania treści na niej się znajdujących. To jednak nie wszystko czym się zajmują. Pod uwagę biorą także takie aspekty jak składnia oraz rodzaj znaczników, którymi treść jest objęta. Warto wiedzieć, co robić by niektóre elementy zostały lepiej zauważone przez roboty. Szczególnie są one wrażliwe na znaki semantyczne oraz . Warto jest więc umieszczać je w najbardziej newralgicznych miejscach naszej strony internetowej. Roboty indeksujące są ciekawym pomysłem największych na świecie wyszukiwarek internetowych. Są to nic innego jak specjalne programy, które są uruchomiana i kierowane na stronę, która charakteryzuje się dużą zawartością linków zewnętrznych. Najczęściej roboty swoją pracę rozpoczynają na katalogach stron. Tam linków jest zdecydowanie najwięcej. Jest to najlepsze miejsce na początek. Oczywiście początkiem pracy każdego robota indeksującego jest taki katalog, który jest bardzo mocno promowany przez daną wyszukiwarkę. Samo indeksowanie polega na zapisywaniu w bazie wyszukiwarki naszej witryny, która trafia do grupy stron z takimi samymi przeanalizowanymi frazami. Potem na podstawie tych danych ustalana jest jej pozycja w wynikach organicznych. Wielu pozycjonerów wiele dałoby za to by wiedzieć jakimi algorytmami kierują się wyszukiwarki przy programowaniu robotów. Niestety jednak wiedza ta jest dla niemal wszystkich ogromną tajemnicą. Można powiedzieć, że wszystkie algorytmy znane są tylko kilku wysoko postawionym osobom w wyszukiwarkach. Tajemnica ta jest pilnie strzeżona i raczej nie wpływa na światło dzienne. Jeżeli już wypłynie to i tak algorytmy zmieniane są co jakiś czas i wszystko wtedy trzeba zaczynać od nowa. Mimo wszystko pozycjonerzy starają się wymieniać doświadczeniami i przemyśleniami na specjalistycznych forach. Często jest to bardzo pomocne.