Żywi czytelnicy i roboty sieciowe

Każdemu, kto zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, zależy na tym, aby na stronie dużo się działo. Żeby zaglądało do niej jak najwięcej użytkowników, którzy dzięki atrakcyjnej treści, przyciągającej uwagę grafice albo wysokiej jakości usługom świadczonym przez stronę, stali się wiernymi czytelnikami i potencjalnymi klientami. Oczywiste jest więc, że stronę powinni oglądać żywi czytelnicy, prawdziwe osoby siedzące przed ekranami swoich komputerów i laptopów. Oni są celem wszystkich działań związanych z pozycjonowaniem i optymalizacją. Jednak, aby czytelnicy dotarli na stronę, muszą ją najpierw znaleźć w wyszukiwarce. Dlatego równie ważna jest druga, całkowicie odmienna grupa czytelników. Każdy pozycjoner wie, że kod strony „czytają” inteligentne programy, przeczesujące internet i gromadzące dane na temat stron internetowych: czy pojawiły się jakieś nowe albo czy na już znanych zaobserwowano jakieś zmiany, które trzeba uwzględnić.

Programy zbierające informacje w całej sieci to tak zwane roboty. W swoich działaniach kierują się specjalnymi algorytmami, a o wszystkich zmianach natychmiast informują macierzystą wyszukiwarkę. Efektem ich działań jest bieżąca aktualizacja danych o funkcjonujących w sieci stronach. I te informacje trafiają w przetworzonej postaci do użytkowników poszukujących w internecie interesujących treści. Te dwie grupy czytelników – żywych i wirtualnych – są z punktu widzenia pozycjonowania równie ważne. Pierwszym oferuje się ciekawą treść, a drugim – optymalny kod. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku budowania zaplecza. Tego rodzaju strony generalnie szykowane są dla robotów a co za tym idzie nie zawsze na nich znajdują się najwyższej jakości teksty. To znowu wymusza pewnego rodzaju rozróżnienie stron, bo jeżeli trafimy na taką stronę zapleczową to raczej szybko się zorientujemy że jest to bubel a tekst, który jest tam zamieszczony wielokrotnie nie nadaje się nawet do czytania. Takich stron wyszukiwarki bardzo nie lubią.

Dodaj komentarzSzukaj

Najnowsze komentarze

Chmura tagów

Indeksowanie witryn.

    Indeksowanie stron internetowych jest zadaniem, które wykonywane jest przez roboty wyszukiwarek, które co jakiś czas pojawiają się na każdej stronie. Roboty indeksujące w momencie pojawienia się na witrynie natychmiastowo przystępują do analizowania treści na niej się znajdujących. To jednak nie wszystko czym się zajmują. Pod uwagę biorą także takie aspekty jak składnia oraz rodzaj znaczników, którymi treść jest objęta. Warto wiedzieć, co robić by niektóre elementy zostały lepiej zauważone przez roboty. Szczególnie są one wrażliwe na znaki semantyczne oraz AdWords i SEO 360lab . Warto jest więc umieszczać je w najbardziej newralgicznych miejscach naszej strony internetowej. Roboty indeksujące są ciekawym pomysłem największych na świecie wyszukiwarek internetowych. Są to nic innego jak specjalne programy, które są uruchomiana i kierowane na stronę, która charakteryzuje się dużą zawartością linków zewnętrznych. Najczęściej roboty swoją pracę rozpoczynają na katalogach stron. Tam linków jest zdecydowanie najwięcej. Jest to najlepsze miejsce na początek. Oczywiście początkiem pracy każdego robota indeksującego jest taki katalog, który jest bardzo mocno promowany przez daną wyszukiwarkę. Samo indeksowanie polega na zapisywaniu w bazie wyszukiwarki naszej witryny, która trafia do grupy stron z takimi samymi przeanalizowanymi frazami. Potem na podstawie tych danych ustalana jest jej pozycja w wynikach organicznych. Wielu pozycjonerów wiele dałoby za to by wiedzieć jakimi algorytmami kierują się wyszukiwarki przy programowaniu robotów. Niestety jednak wiedza ta jest dla niemal wszystkich ogromną tajemnicą. Można powiedzieć, że wszystkie algorytmy znane są tylko kilku wysoko postawionym osobom w wyszukiwarkach. Tajemnica ta jest pilnie strzeżona i raczej nie wpływa na światło dzienne. Jeżeli już wypłynie to i tak algorytmy zmieniane są co jakiś czas i wszystko wtedy trzeba zaczynać od nowa. Mimo wszystko pozycjonerzy starają się wymieniać doświadczeniami i przemyśleniami na specjalistycznych forach. Często jest to bardzo pomocne.